ANASAYFA / Başkan Mesajı
Başkan Mesajı

Karikatür Evi; bir kültür ve sanat kenti olan Kadıköy’de karikatür sanatının gelişmesini, karikatürü her yaştan Kadıköylü ile buluşturmayı, aynı zamanda karikatürü sanatını geleceğe aktaracak eğitim odağını yaratmayı hedeflemektedir.

Karikatür Evi; Türkiye karikatürünün belleğini de barındıracak bir arşiv ve kütüphaneye sahip olacak. Türkiye karikatürünün tarihsel gelişiminin arşivi, bu gelişim içinde üretilen ürünlerin envanterini gelecek kuşaklara aktarılmak üzere Evi’n belleğinde olacak.

Karikatür Evi; gazete, dergi, kitap ve dijital mecralar başta olmak üzere birçok alanda çizgilerle özel bir oluşturan karikatür sanatını sevenlerin buluşma noktası olacak.

Karikatür Evi; karikatür odaklı araştırma, kaynak veri anlamında bir başvuru adresi olacaktır. Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin, bağımsız araştırmacıların ve konuya meraklı sever yurttaşların faydalanacağı arşiviyle karikatürle buluşmak isteyen herkese kapıları açık olacaktır.

Karikatür Evi; eleştirel akıl ve mizah kültürünün gelişmesi, tarih boyunca karikatürün ifade ettiği değerlerin yaşatılması ve geniş kesimlere ulaştırılması için yarışma, panel, konferans ve sergilerle yurttaşlara ulaşacaktır.


Aykurt Nuhoğlu
Kadıköy Belediye Başkanı