KÜLTÜR MERKEZİ

Yeldeğirmeni Sanat

Kadıköy Belediyesi, İstanbul kültür-sanat hayatına yeni bir mekan daha kazandırdı. Rasimpaşa Mahallesi’nde 1895 yılında manastır, okul ve kilise olarak inşa edilen Notre Dame du Rosaire Kilisesi, Yeldeğirmeni Sanat adıyla 14 Mart 2014 Cuma günü hizmete açıldı. 

Notre Dame Du Rosaire Kilisesi binası, restorasyon projesiyle 2011 yılında Tarihi Kentler Birliği Yarışması'nda ödüle layık bulunmuştu. Sainte-Euphemie Ortaokulu’nun bir parçası olan Notre Dame Du Rosaire Kilisesi, uzun yıllar okul ve kilise olarak kullanılmış, 1911 yılında geçirdiği yangın sonucunda manastır ve kilise bölümleri büyük ölçüde, okul binası ise kısmen hasar görmüştü. Dönemin Fransa hükümeti onarımı üstlenmişti. Bahçenin kuzeyine yerleşmiş olan okul binası, 1935 yılında Maarif Vekaleti’ne devredilmiş, 1950 yılına kadar 3.Orta Mektep adıyla bilinen okul, daha sonra Mustafa Kemal Atatürk Lisesi adıyla anılmaya başlanmıştı. Kilise, 80’li yıllarda ise spor salonu olarak kullanılmaya başlanmış, 1999 depreminin ardından da tahliye edilmişti. 

Uzun süre atıl durumda olan 119 yıllık tarihi bina, Kadıköy Belediyesi’nce kamulaştırılarak restore edildi ve titizlikle yeni sanat mekanı olarak hazırlandı.

19'uncu yüzyıl Tanzimat dönemi tarihsel mimarlık anıtı olan eski Fransız Kilise binası, yeni adıyla Yeldeğirmeni Sanat’ın açılışı 14 Mart 2014 Cuma akşamı yapıldı. 

 Web adresi: http://yelsanat.kadikoy.bel.tr/​

Rasimpaşa Mahallesi, İskele Sokak, No: 43/1 Kadıköy/ İstanbul

0216 337 00 58